Pismo roditeljima
Autor: Tea Puljko, 10. 5. 2023.

Poštovani roditelji,

potaknuti tragedijom koja se dogodila u beogradskoj osnovnoj školi želimo vam se obratiti kako bi pomogli vašoj i našoj djeci.

U prilogu pročitajte savjete stručnjaka s Hrabrog telefona i Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba:

• Kako i kada razgovarati s djecom o traumatskim događajima (Hrabri telefon)

• Djeca trebaju našu podršku nakon zastrašujućeg događaja u školi u Beogradu (Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba) - dokument u prilogu i na poveznici

• Dijete i i trauma (Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba) - dokument u prilogu i na poveznici

Kada se dogodi situacija ovako velikog razmjera i tragičnih posljedica ljudi imaju potrebu razgovarati, analizirati, ponekad čak i tražiti krivca. S druge strane neki su možda potpuno bez riječi.
Vjerojatno ćemo se svi složiti da djecu treba zaštititi kako i od ovakvih događaja, tako i od različitih vijesti kojima su izloženi.

Obraćamo vam se kako bi svi zajedno i ovaj put bili djeci oslonac, da im pokušamo pružiti sigurnost i putokaz. Da im pokažemo da je ovo strašan pojedinačni događaj, da suosjećamo sa obiteljima i zajednicom i da dalje ustrajemo graditi bolji svijet u kakvom želimo živjeti.

Potaknite djecu na razgovor, pokušajte saznati o čemu razmišljaju, što ih pokreće, što im nedostaje ili što im se događa. Dajte djeci prostor da vam kažu što znaju i kako se osjećaju.

Ako biste htjeli s nekime razgovarati o ovoj temi, pozivamo vas da nazovete besplatnu i anonimnu liniju Hrabrog telefona za mame i tate na broju 0800 0800 radnim danom od 9 do 20 sati ili pišite na savjet@hrabritelefon.hr. Djeca mogu nazvati liniju Hrabrog telefona na broju 116 111 ili pisati na chat
radnim danom od 15 do 19.