Erasmus+ mobilnost u Francuskoj
Autor: Tea Puljko, 2. 6. 2022.

Učenici naše škole: Ana Jurjević, Juraj Lađarević, Nela Pudar, Mila Perković, Luka Zovko, Katarina Zrinušić te njihove učiteljice Mirela Lacko, Eva Matošin, Ana Špegar i pedagogica škole Marina Mirosavljević, sudjelovali su u 5. i ujedno posljednjoj mobilnosti u sklopu Erasmus +  projekta „Tools For Future“ u Oust Marest, sjeveru Francuske, na granici između Hauts de Francea i Normandije.

Mobilnost se odvijala u razdoblju od  01. – 07. 5. 2022., a svrha posjete je bila istražiti vještine povezane s bivšim starim zanatima: drotarstvo, vez, drvene igračke, lončarstvo...Tijekom kratkoročne razmjene učenika organizirano je „Children artisan village“. Učenici iz svake zemlje su zajedno izrađivali sve što su naučili tijekom projekta.

Prvi dan projektnog sastanka započeo je u školi „Oust Marest“. Učiteljice i učenici škole poželili su srdačnu dobrodošlicu učenicima iz Slovačke, Rumunjske, Sjeverne Makedonije i Hrvatske. Nakon obilaska škole i aktivnosti kojima smo se još jednom predstavili i malo bolje upoznali, učenici su u međunarodnim timovima sudjelovali u provedbi radionica.

Imali smo organiziran piknik na plaži u mjestu Le Treport, vozili smo se vlakom od St. Valery do Le Crotoya, bili smo u posjetu estuariju te sudjelovali na olimpijskim igrama. Posljednji dan, subotu, proveli smo u Parizu gdje smo posjetili Eifelov toranj i prošetali francuskim ulicama.

Učenici su aktivno sudjelovali u aktivnostima te svojim doprinosom omogućili uspješnu realizaciju predviđenih aktivnosti. Učitelji iz partnerskih škola i škole domaćina, sudjelovali su na sastanku na kojem su analizirali provedene aktivnosti te dogovorili detalje završetka projekta.

Ovaj projekt podiže interdisciplinarnu nastavu i omogućava svakom učeniku, pa i onima s teškoćama u školi, da se dobro osjećaju u školi. Motiviraniji su i željni učenja, spremni su uspjeti i birati kakve sposobnosti žele razviti kako bi pronašli svoj budući posao.

Ovu mobilnost pamtit ćemo dugo. Usvojena znanja i vještine iskoristit ćemo za poticanje pozitivnih promjena u našoj školi i okruženju, a prijateljstva ostvarena na ovom međunarodnom projektu čuvat ćemo kao neprocjenjivu vrijednost i poticaj za daljnji osobni rast i napredak.