Nacionalni kviz za poticanje čitanja
Autor: Lea Ledinski, 16. 11. 2018.

Jedna od aktivnosti u koje se kroz Mjesec hrvatske knjige uključila naša Škola je i Nacionalni kviz za poticanje čitanja. Ove su godine knjige iz Kviza čitali učenici četvrtih i petih razreda.

Učenici koji su sudjelovali u rješavanju kviza zajedno sa školskom knjižničarkom posjetili su završnu svečanost s velikim izvlačenjem 15.11. u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici.

Budući da je tema Mjeseca hrvatske knjige Baš baština, a naslov i tema ovogodišnjeg Kviza Do baštine na krilima mašte, program je obuhvaćao nastup folklornog ansambla. Djeci su se kratko predstavile i spisateljice knjiga Kviza, Snježana Babić Višnjić, Nena Lončar i Melita Rundek.

Klikom na gumb opširnije možete pročitati više o knjigama ovogodišnjeg kviza.

Naslov Kviza za poticanje čitanja 2018. godine bio je Do baštine na krilima mašte. Romani koje su učenici trebali pročitati prije rješavanja Kviza namijenjeni su učenicima od 4. razreda osnovne škole i starijima. Možete ih posuditi u školskoj knjižnici ili Knjižnicama grada Zagreba. Ove su godine učenici čitali ove knjige:

Snježana Babić Višnjić: Andautonac
Nena Lončar: Sve o Evi
Melita Rundek: Letači srebrnih krila

Dječak Kai stanovnik je Andautonije, starorimskoga naselja. Živi sam. Davno je izgubio majku i od tada nosi njezin kipić i moli se baš kao što to rade svi Rimljani u cijelome Carstvu. Istina, ne moli ju za pomoć jer joj želi dokazati da može sam brinuti o sebi. Samo joj zahvaljuje. No, počinju se događati čudne situacije iz kojih se Kai jedva izvlači. Naročito se boji Vojnika i često se pita zašto ga taj čovjek mrzi. Hoće li kipić kojeg nosi biti uzrok spletkama u koje su ga mislili uvući neki ugledni Rimljani? Jesu li pomoću njega neki otkrili dječakovo podrijetlo i htjeli se okoristiti? Je li moguće da je Kai sin svećenice koja je osjećaje stavila ispred dužnosti i tragično završila? Može li uistinu dječak brinuti sam o sebi?

U četvrtom romanu, nagrađivana hrvatska autorica donosi toplu i duhovitu priču o djevojčici Evi. Eva je nježna djevojčica, sklona sanjarenju, koja putuje kroz vrijeme na svoj osebujan način. Živi s roditeljima i buntovnom starijom sestrom Brunom. Egzistencijalni problemi doveli su nekad savršenu obitelj do velikih izazova s kojima se svatko nosi na svoj način. Suvremene teme, zanimljivi likovi i prekrasna ljubavna priča kriju se u ovom dinamičnom romanu za mlade. Autorica je za roman "Sve o Evi: vodič za sanjare" dobila nagradu Grigor Vitez za 2017. godinu za najbolji književni tekst za mladež.

Knjiški moljci koji ne uništavaju knjige, već se hrane pričama, pjesmama i zanimljivostima koje u njima nalaze, zločesti pauci, cvrčak i druge bube glavni su junaci romana koji promiče čitanje, znanje i dobrotu. Odnosi unutar obitelji, sukobi s nepismenim, agresivnim i neukim neprijateljima prikazani su na duhovit način. Tekst je prožet aluzijama na likove i situacije iz proslavljenih knjiga za djecu, a neki se od tih likova i pojavljuju u djelu. Na suptilan način dijete se upoznaje s izumom pisma i tiskarskoga stroja, poviješću knjige i knjižnica. Kao dodatak romanu autorica je napisala igrokaz "Trinaesti petak u godini" koji je namijenjen poticanju čitanja.